Vánoční půlmaraton 2022

Vánoční půlmaraton 2022

Krátké shrnutí Vánočního půlmaratonu 2022. Článek je psán s nadsázkou a některá fakta jsou nahrazena špatným vtipem, tak prosím neberte všechno úplně vážně. 

Letošní Vánoční půlmaraton měl být takový, jaký ho známe z dob předpandemických. Jenže nebyl. Z počátku šly přípravy velmi dobře, sponzoři nám projevovali přízeň i do letošního ročníku, startovka se plnila zvučnými jmény a vypadalo to, že se bude bojovat o rekordní časy. Jenže nastalo něco, co zažili pouze hradečtí pamětníci – začalo sněžit. V Hradci kalamita jak na Sibiři. Tři centimetry sněhu a u Výskytu čtyři. 

Takové podmínky ale závodníky neodradily a na startu se jich nakonec sešlo 130. To je asi o 130 závodníků méně než při posledním předcovidovém ročníku, ale zase o 130 závodníků více než kolik jich bylo v roce 2020, kdy se závod nekonal. Takže vlastně taková průměrná účast.

Sníh na trase nakonec pro závodníky nebyl takový problém. Spoustu lidí teď totiž jezdí do lesa krást dříví a vánoční stromky, a tak jsou téměř všude vyjeté koleje od aut. Sníh v kolejích je tvrdý a poměrně slušně drží, takže na běhání optimální. 

Absolutními vítězi závodu se stali Šárka Vachalová z týmu Gladiator race team s časem 1:41:46,7 a Petr Soukup z TJ Nová Paka s časem 1:16:57,15. Výsledné časy udávám s přesností na setiny, protože oba zmiňovaní těmito výkony stanovili nové neoficiální české, a dokonce i středoevropské rekordy v půlmaratonu na sněhu. (Částečně jim k tomu napomohl fakt, že žádné takové rekordy do této chvíle zaznamenávány nebyly. Kdyby se v srpnu neběžel půlmaraton na Aljašce, mohli bychom tyto výkony považovat i za světové rekordy.)

Vítěž závodu Petr Soukup. Jak vypadal závod z jeho pohledu si můžete přečíst ZDE.

Všichni závodníci, kteří se ve svých kategoriích umístili na stupních vítězů, si odnesli věcné ceny od sponzorů závodu a absolutní vítězové ještě navíc prizemoney ve formě umění – betonových reliéfů od Pavla Duška v hodnotě 15 000,- Kč. 

Díky všem, kdo jste na závod dorazili. Závodit v takových podmínkách nebylo vůbec snadné, a proto gratuluji každému, kdo závod zvládl doběhnout. Také bych chtěl poděkovat všem dobrovolníkům, kteří mi pomohli s organizací, protože bez nich bych závod uspořádat nezvládl. Děkuji také všem sponzorům závodu, kterými jsou Decathlon, Topsports, Koruna pralines, Run4fun, Spiralps, magazine RUN, pivovar Klenot, ENERVIT a Královéhradecký kraj. 

Snad se Vám všem závod líbil a uvidíme se i příští rok. Pokud máte nějaké nápady týkající se toho, co bych měl do příště vylepšit, napište mi je, prosím. (Čaj do cíle už je objednaný a počasí ovlivnit nedokážu.) 

Článek o závodě ze serveru bezvabeh.cz ZDE

Ještě jednou díky a přeji hezké Vánoce. 

S počasím se nikdy nezavděčíte všem. Někomu byla v cíli zima a někomu teplo. 🙂